1. – 2. 12. 2023 Olomouc
13. ročník mezinárodní konference
Vážení trenéři, sportovci, psychologové, lékaři, fyzioterapeuté, studenti a rodiče,
srdečně vás opět všechny zveme na 13. ročník konference PSYCHOLOGIE SPORTU V PRAXI 2023. Letos konference proběhne v Olomouci v Pevnosti poznání a jejím ústředním tématem bude ZMĚNA. Akci pořádá jako vždy Asociace psychologů sportu. Nové vedení asociace se společně se svými členy snaží realizovat změny a to hned na několika úrovních zároveň. Téma změny nás tak provází již několik měsíců.
V rámci přednášek můžete jako každý rok očekávat nejen teoretické informace, ale především značné množství praktických ukázek, tipů a doporučení. Na programu budou také workshopy a diskuse nejen s českými a slovenskými sportovními psychology, ale i se sportovci a trenéry.
Přesný harmonogram a podrobnější informace včetně jmen všech přednášejících zveřejníme v blízké době.
Účastníci
Bc. Markéta Nausch Sluková
„Maki“ je jako nejúspěšnější česká beachvolejbalistka a účastnice tří olympijských her ikonou českého beachvolejbalu. V roce 2012 na OH v Londýně obsadila s tehdejší partnerkou Kristýnou Kolocovou 5. místo, což způsobilo velký boom beachvolejbalu v České republice. V roce 2018 se společně s Bárou Hermannovou dostala na 1. místo světového žebříčku mezinárodní federace FIVB. Uplynulých 13 let hrála s oběma spoluhráčkami v absolutní světové špičce. Na elitních turnajích Světového poháru získala 12 medailí, z toho šest zlatých. Všechny úspěchy doprovázel její trenér a manžel Simon Nausch. V roce 2022 se jim narodila dcera Maya. Markéta vystudovala VŠ obor veřejná správa a má postgraduální diplom v mezinárodním sportovním marketingu z Cruyff institutu.
Téma: Změny, které ji potkaly
Anotace přednášky
Řízená diskuze s Maki se bude věnovat jak jinak než tématu změny. Těch si v posledních dvou letech zažila mnoho. Tou největší bylo jistě narození dcerky Mayi. Každému člověku se obrátí s narozením dítěte svět vzhůru nohama a Maki tuto změnu ustála úžasně. Díky velké lásce k volejbalu a skvělé rodinné podpoře se už pár měsíců po porodu začala pozvolna vracet k profesionálnímu sportu. Další změna v podobě nové spoluhráčky doprovázela tento návrat. Pár Nausch Sluková – Havelková se chtěl poprat o účast na OH a na světové tour si počínal obstojně. Spoluhráčka Helena společné snažení bohužel tento rok překvapivě ukončila a rozhodla se vrátit zpět k šestkovému volejbalu. Maki tak byla nucená rychle reagovat na další životní změnu a záhy se jí naskytla nová příležitost v podobě spolupráce s mladou nadějnou beach volejbalistkou Karin Žolnerčíkovou. Nová role v podobě zkušené mentorky Maki evidentně seděla, protože pár už si zapsal několik vyhraných turnajů. Jak znovu najít motivaci a odhodlání pro náročný trénink, když se do rodiny narodí děťátko? Jak se s rychlými změnami vyrovnat? Co je pro člověka zásadní, aby nečekané životní změny ustál? Nejen o tom bude diskuze s naší skvělou českou reprezentantkou.
RNDr. Jiří Kratochvíl
Šeftrenér juniorské reprezentace ve slalomu a sjezdu na divoké vodě. V této funkci působí od roku 1982. Jen za roky 2003-2023 jeho svěřenci přivezli úctyhodných 516 medailí z mistrovství světa a mistrovství Evropy. Svou trenérskou kariéru zahájil v roce 1969. Kmenovým oddílem je SK UP Olomouc. Působí také jako pedagog na katedře Rekreologie Fakulty tělesné kultury, kde vyučuje předměty spojené s využitím výzvových aktivit v přírodním prostředí k sociálně osobnostnímu rozvoji jedince a aplikací těchto přístupů do sportovního prostředí. Inovativní reprezentační soustředění založené na metodách zážitkové pedagogiky pod jeho vedením kladou důraz na budování resilience, sebedůvěry, sebehodnocení a týmové soudržnosti. Práci s mládeží bere jako své životní poslání.
Téma: Diskuze s Jiřím Kratochvílem na téma změny v různých podobách
Anotace přednášky
V rámci moderovaného rozhovoru s Dr. Kratochvílem se budeme zabývat tématem změny v různých podobách – změna v rámci výstupu z konformní zóny na reprezentačních soustředění, změna v rámci přechodu z juniorské kategorie mezi dospělé, či co se sebou obnáší změna náhledu na sportovní výkon v holistickém pojetí.
Mgr. Václav Petráš
Václav Petráš se na maximálně efektivní mentální přípravu sportovců zaměřuje už přes deset let. Již během studia psychologie na Masarykově univerzitě v Brně hledal způsoby, jak pracovat s psychikou ve sportu efektivněji, než se to dělalo doposud. Spolupracuje s reprezentanty v několika desítkách sportovních disciplín. Jeho služby využívají desítky sportovních organizací. Vydává populární podcast , pravidelně se objevuje v médiích, přispívá do publikací a napsal knihu Psychologie vítězství . Mimo jiné spolupracuje s hokejovým klubem HC Oceláři Třinec.
Téma přednášky: Změna přístupu ke sportovní psychologii v organizaci HC Oceláři Třinec
Anotace přednášky
Jak se změnil přístup ke sportovní psychologii v organizaci Oceláři Třinec za posledních osm sezón? Co se od sportovního psychologa očekávalo v prvních týdnech mého působení a jak se tato role postupně vyvíjela až do současného stavu?
PhDr. Gabriela Kloudová
Gabriela pracuje jako sportovní psycholog s vrcholovými sportovci, rodiči i trenéry a zaměřuje se na zvyšování psychické odolnosti, zvládání stresu, zlepšování koncentrace a sebevědomí. Ke své terapeutické práci využívá kognitivně-behaviorální terapii (KBT) a přístroj Biofeedback. Problematice se věnuje také výzkumně při práci s ozbrojenými složkami armády ČR, kde se specializuje na výkon v extrémních zátěžových podmínkách u pilotů nadzvukových letounů Gripen a dalších speciálních jednotek. Pracuje terapeuticky s rozsáhlou škálou sportovců včetně reprezentantů a olympijských nadějí, a to zejména s atlety, fotbalisty, tenisty nebo zápasníky MMA. Je také součástí esportového týmu Entropiq, kde pracuje jako mentální kouč s nejlepšími hráči české i zahraniční scény. Je členem asociace sportovních psychologů a odborníkem spolupracujícím s českou esportovou asociací.
Téma přednášky: Změna denního režimu v případě zranění
Anotace přednášky
V přednášce si ukážeme, jak je možné období zranění vnímat jako prostor pro změnu a práci na jiných oblastech sportovního života, na které běžně není tolik času. Podíváme se na téma spánku, jeho kvality a možností optimalizace. Toto období je také ideální pro práci s psychikou a představím tedy i některé techniky práce s myšlenkami. Už jste někdy zkoušeli regulovat svou psychiku skrze fyziologii? Jde to moc hezky a tak se také podíváme na práci s tělem a jak si například cíleně snížit tepovou frekvenci nebo svalové napětí. Naučíte se také přepínat mezi klidem a aktivací tak, abyste co nejefektivněji využívali energii během dne. Všechny tyto zlepšováky potřebují čas na trénink a přípravu. Pokud je zvládnete výborně na nečisto v době zranění, tak tyto schopnosti bez větších potíží dokážete převést do tréninkového i závodního prostředí.
Ing. Mgr. Peter Kuračka, ACC
Petr Kuračka je sportovní psycholog a kouč. Během kariéry profesionálního fotbalisty vystudoval ekonomii a psychologii. Po skončení kariéry se začal věnovat sportovní psychologii a mentální přípravě jednotlivců a týmů. Pomáhá sportovcům v přípravě na vrcholné akce, jako jsou MS, ME, OH nebo PH. Spolupracuje i s trenéry, rodiči, manažery a týmovými lídry. Jeho hlavním zaměřením je podávání vrcholových výkonů, stres management, práce s myšlením, emocemi a leadership. Je víceprezidentem SASP (Slovenská asociace sportovní psychologie) a mezinárodně certifikovaným koučem v rámci ICF.
Téma přednášky: Kognitivní a emoční změna u sportovce a trenéra během zápasu
Anotace přednášky
Pro sportovní soutěž nebo zápas je charakteristická velká dynamika v prožívání a psychice všech zúčastněných. Samotný průběh výkonu vyvolává u sportovce a trenéra emoční a myšlenkové změny. Každý dílčí výkon, ne/povedená akce, komunikace spoluhráčů nebo trenéra vyvolává psychické reakce. Před, během i po soutěži potřebuje sportovec v některých situacích usměrňovat své myšlenkové pochody a pracovat s emocemi. U trenéra se k těmto procesům přidává i dopad vlastního prožívání a chování na jednotlivé svěřence i celý tým. Jak mohou sportovci a trenéři měnit a usměrňovat vlastní myšlenky a emoce v zájmu optimalizace výkonu? Co vlastně měnit a co akceptovat? Na kognitivní a emoční změny spojené s podáváním výkonu se zaměříme i z tohoto úhlu pohledu.
PhD. Anastasia Khomutova
Anastasiya Khomutova se narodila na Ukrajině (Doněck). Magisterský a doktorský titul získala v České republice (Univerzita Palackého v Olomouci) a v současnosti přednáší na Univerzitě v Brightonu ve Velké Británii. Její výzkum se zaměřuje na kulturní rozdíly a adaptace a na vztahy mezi trenérem a sportovcem. Anastasiya je také součástí vedoucí rady FEPSAC.
Téma přednášky: Vedení změny krasobruslařské dvojice v rámci přípravy na zimní Olympijské hry
Anotace přednášky
Tato prezentace pojednává o případové studii krasobruslařského páru a jejich změnách a přechodech na cestě na zimní olympijské hry v Pekingu 2022. Během 9měsíční přípravy se naše práce zaměřila na rozvoj soudržnosti dvojic prostřednictvím ujasnění týmových rolí, norem, chování, hodnot, komunikačních strategií a sezónních cílů. Během sezóny jsme se zaměřili na podporu dvojice i jejich trenéra při zvládání tlaku a na zvládání nepříjemných myšlenek a emocí pomocí terapie přijetím a závazkem (acceptance-commitment). Kromě toho jsme také pracovali na vývoji vhodných strategií komunikace a řešení konfliktů v rámci dvojice i triády. Prezentace bude zakončena úvahami a doporučeními psychologa pro aplikované psychology pracující v této (či podobné) sportovní disciplíně.
Mgr. Jan Procházka
Jan Procházka je spoluzakladatelem a spolumajitelem mezinárodní společnosti Sport Lead, kde působí také jako ředitel, lektor a mentální kouč. Byl také mentálním koučem mezinárodního institutu Mentally Fit se sídlem v Bruselu. Je také spoluzakladatelem a lektorem pobočky Nizozemské soukromé univerzity International Leadership and Business Academy, v rámci které je programovým ředitelem MBA Leaders in Sport. Je členem České trenérské akademie Českého olympijského výboru, pro kterou prezentoval na mnoha seminářích Dialogy pro trenéry a rodiče, publikoval odborné články v časopise Coach a zúčastnil se několika zahraničních stáží v elitních světových sportovních akademiích v USA, v Anglii, ve Francii, v Německu a seminářů Leaders v USA a Velké Británii. Jeho neustálý osobni rozvoj mu pomohl se vypracovat z pozice video trenéra až do role asistenta trenéra české hokejové reprezentace, zúčastnil se 3 olympijských her a 12-ti mistrovstvích světa včetně dvou titulů mistrů světa. U titulů mistrů světa byl také v roli asistenta trenéra české reprezentace v inline hokeji a jako sportovní manažer reprezentace českého florbalu. Na pozici hlavního trenéra působil ve Francii, posledních 5 let působil na pozicích sportovního ředitele Akademie, hlavního trenéra dospělých a ředitele rozvoje hráčů v Itálii.
Téma přednášky: Změna v nastavení mysli trenéra a její dopad na tým i kulturu organizace
Anotace přednášky
Každý trenér si během své kariéry projde určitým vývojem. To, zda dokáže dosáhnout vrcholu svého potenciálu je zcela na něm. Na jeho touze poznávat sám sebe a chuti měnit sebe a následně svět kolem. Z trenéra se tak stává kouč a z kouče lídr. Dopady takové proměny se markantně odráží na hráčích, které trenér vede i na celkové týmové dynamice. Skupina jednotlivců se pak stává soudržným týmem. Tyto změny ale startují další pochody a mění celkovou kulturu dané organizace. I v amatérském prostředí pak může vzniknout fungující vítězná výkonnostní kultura.
Mgr. Michala Bednáriková, SASP – FEPSAC
Michala se začala uplatňovat ve sportovní psychologii už během studia psychologie. V roce 2018 jí Evropská federace sportovní psychologie (FEPSAC) udělila certifikát „Specialisty v aplikované sportovní psychologii“ (SASP-FEPSAC). Spolupracuje se sportovci, týmy, trenéry a také rodiči sportovců. Vede workshopy a přednášky pro sportovní organizace na Slovensku i jinde v zahraničí. Více než 10 let je také aktivní v profesních organizacích sportovní psychologie. V současnosti je od roku 2017 prezidentkou Slovenské asociace sportovní psychologie a od roku 2019 i členkou výkonného výboru FEPSAC, kde je po znovuzvolení v roce 2022 víceprezidentkou.
Téma přednášky: Řízení změny – jak pracovat s psychologickým odporem?
Anotace přednášky
V posledních letech chce stále více sportovců i týmů spolupracovat se sportovními psychology. Zároveň je to pro většinu z nich buď úplně první nebo jedna z prvních zkušeností spolupráce s odborníky na sportovní psychologii. Každý z nás dělal někdy něco poprvé. Pokud se dokážeme ze zkušeností učit, tak každé další opakování přináší lepší průběh i výsledek. Avšak v případě, že tou první zkušeností je začleňování sportovního psychologa do týmu, často si nemůžeme dovolit riskovat a postavit se k tomu jako k pokusu. A to především proto, že pokud tato spolupráce z jakéhokoli důvodu nevyjde, tak mnohdy žádné příště, alespoň tedy v dohledné době, pravděpodobně nebude. V přednášce se nejen z tohoto důvodu zaměříme na to, jak podpořit přijetí sportovně-psychologické přípravy jako normální součást tréninkového procesu. Jak urychlit začlenění sportovních psychologů do realizačních týmů? A jaké jsou nezbytné podmínky pro efektivní práci sportovních psychologů nejen v týmech? Na příkladech z praxe si ukážeme, jak může práce sportovního psychologa probíhat a jak může přispívat k rozvoji sportovců, ale i trenérů, případně dalších členů realizačních týmů.
Mgr. Miroslav Šperk
Miroslav Šperk se už 15 let řadí mezi nejvšestrannější sportovce vozíčkáře a to především díky stříbrné paralympijské medaili v hodu diskem, vítězství v Evropském poháru monoski a členství v basketbalové a florbalové reprezentaci. Dnes se Míra soustředí pouze na basketbal, a to jak na pozici hráče, tak v roli člena výkonného výboru, který se snaží o pozvednutí úrovně českého basketbalu vozíčkářů a rozšíření členské základny. Díky své všestrannosti a talentu se řadu let pohybuje v mnoha sportovních komunitách. Zná stovky životních příběhů, desítky stupňů zdravotních hendikepů a v praxi viděl nespočet individualit v nejrůznějších situacích. Mirek vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Hradec Králové, obor Anglický jazyk a informatika.
Téma příspěvku: Diskuze o sportu jako „psychoterapeutickém prostředku“ životní změny
Anotace přednášky
Řízená diskuze s Mírou bude především o jeho životním příběhu a procesu vypořádání se s obrovskou životní změnou. V 16 letech spadl z balkónu a život se otočil vzhůru nohama. Sport hrál v jeho životě důležitou roli a pomohl mu se s těžkým životním osudem vypořádat. Co Mirek v té době prožíval a jak probíhal jeho proces změny? Jak našel odhodlání změnu uskutečnit a překonat tak svou komfortní zónu? Nejen o tom bude jeho příspěvek.
Výzkumná sekce
Phdr. Jana Hoffmannová, Ph.D.: Zpátky na trail
Mgr. Martin Ptáček: Efektivita mentálního tréninku u dospívajících biatlonistů
Mgr. Petr Bezděk: Romové a sport, bariéry a benefity
Dra. Bc. Jana Vančáková: Silné stránky charakteru, vasen ke sportu, resilience a osobní spokojenost u rekreačních, federovaných a elitních sportovců ve Španělsku
Mgr. Kamila Banátová, Ph.D.: Nešikovné děti
Odborný garant
Mgr. Michal Vičar, Ph.D., předseda Asociace psychologů sportu
Mgr. Veronika Baláková, Ph.D., místopředsedkyně Asociace psychologů sportu
Mgr. Martin Macháček, místopředseda Asociace psychologů sportu
M.S. Kateřina Vejvodová, místopředsedkyně Asociace psychologů sportu
Administrativní garant
Mgr. Veronika Baláková, Ph.D., balakova@apscr.info, +420 737 730 400
Program konference
Jazyk konference: čeština, slovenština
PÁTEK 1.12.2023
9:30 – 11:30 | Valná hromada APS (jen pro členy APS) |
12:00 – 13:00 | Registrace |
13:00 – 13:30 | Zahájení konference |
13:30 – 14:15 | Mgr. Václav Petráš: Změna přístupu ke sportovní psychologii v organizaci HC Oceláři Třinec |
14:15 – 14:45 | Přestávka |
14:45 – 15:30 | PhDr. Gabriela Kloudová: Změna denního režimu v případě zranění |
15:30 – 16:30 | Bc. Markéta Nausch Sluková: Změny, které ji potkaly |
16:30 – 17:00 | Přestávka |
17:00 – 17:45 | Ing. Mgr. Peter Kuračka, ACC: Kognitivní a emoční změna u sportovce a trenéra během zápasu |
17:45 – 18:30 | Mgr. Jan Procházka: Změna v nastavení mysli trenéra a její dopad na tým i kulturu organizace |
zbytek večera | SPOLEČENSKÝ VEČER – všichni účastníci konference zváni |
SOBOTA 2.12.2023
8:45 – 9:15 | Registrace |
9:15 – 10:00 | Anastasia Khomutova, PhD.: Vedení změny krasobruslařské dvojice v rámci přípravy na zimní Olympijské hry |
10:00 – 11:00 | RNDr. Jiří Kratochvíl: Diskuze o změnách v různých podobách |
11:00 – 11:30 | Přestávka |
11:30 – 12:30 | Resilience – Workshopy s následnou reflexí ve skupině |
12:30 – 13:30 | Oběd |
13:30 – 13:45 | Společné zhodnocení workshopů |
13:45 – 14:45 | Výzkum pro praxi |
14:45 – 15:15 | Přestávka |
15:15 – 16:00 | Mgr. Michala Bednáriková, SASP – FEPSAC: Řízení změny – jak pracovat s psychologickým odporem? |
16:00 – 16:45 | Mgr. Miroslav Šperk: Diskuze s Miroslavem Šperkem o sportu jako „psychoterapeutickém prostředku“ životní změny |
17:00 | Ukončení konference |
Změna programu vyhrazena.
Registrace
Na konferenci je nutno se předem registrovat, formulář naleznete dole. Z důvodu omezené kapacity konference rozhoduje pořadí přihlášení, respektive datum úhrady konferenčního poplatku. Platba konferenčního poplatku na místě nebude možná.
Konferenční poplatek
Základní konferenční poplatek | 2750 Kč |
Zvýhodněný konferenční poplatek pro osoby se specifickými potřebami | 1400 Kč |
Zvýhodněný konferenční poplatek pro studenty (pouze ČR) v prezenční formě* | 2250 Kč |
Zvýhodněný konferenční poplatek pro členy APS** | 2250 Kč |
Zahraniční účastníci (vč.studentů)*** | 120 € |
(**) není potřeba nijak dokládat
(***) platbu pošlete jako europlatbu, náklady SHA
Pokyny k platbě
Platbu proveďte převodem na účet a nezapomeňte uvést VS!!!
Číslo účtu: 1319945/5500
Raiffeisen bank, nám. Národních hrdinů 1, 779 00 Olomouc
Název účtu: Asociace psychologů sportu
IBAN: CZ8955000000000001319945
SWIFT: RZBCCZPP
VS: 1122023
Zpráva pro příjemce: „konference“ + jméno účastníka
Součástí konferenčního poplatku jsou coffee breaky, páteční společenský večer, sobotní oběd.
Teprve přijetím platby konferenčního poplatku na účet příjemce se registrace stává závaznou. Z důvodu omezené kapacity konference rozhoduje pořadí přihlášení, respektive datum úhrady konferenčního poplatku. Platba konferenčního poplatku na místě nebude možná.
Pro akceptaci úhrady studentského poplatku musí student zaslat e-mailem kopii první dvojstrany indexu nebo potvrzení o studiu na adresu administrativního garanta (balakova@apscr.info).
Fakturu za konferenční poplatek obdržíte při registraci na konferenci. Vyplňte v registračním formuláři pečlivě fakturační údaje (jméno a příjmení či název firmy, adresa, příp.IČO). V případě, že potřebujete vystavit fakturu předem, napište administrativnímu garantovi (balakova@apscr.info).
Přihláška
Další informace budou průběžně zveřejňovány zde a na FB profilu Asociace psychologů sportu.